czwartek, 9 maja 2013

Recenzja książki "Pretty Little Liars. Kłamczuchy."- Sara Shepard


Tytuł:  Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Tytuł oryginalny: Pretty Little Liars.
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 278
Okładka: Miękka
Opis wydawcy: Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS-y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali. Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw?
Mój opis: Jest to wciągający kryminał pełen dreszczyku emocji. Mnóstwo romansów, zdrad, zabójstw, tajemnic, ambicji, ale przedewszystkim kłamstw. Książka opowiada o Emily, Arii, Spencer oraz Hannie, które po zniknięciu przyjaciółki oddalają się od siebie. Alison (owa zaginiona przyjaciółka) znała ich największe sekrety, których nie powierzały nikomu innemu. Po roku od zaginięcia Ali, dziewczyny zaczynają dostawać niepokojące wiadomości od osoby, która podpisuje się literą A. Przyjaciółki myślą, że Ali wróciła, ale po jakimś czasie znajdują ciało ich przyjaciółki. Kto jest owym A? Skąd zna ich sekrety? Czy dziewczyny znowu się zaprzyjaźnią? Zapraszam do przeczytania książki.
Nasza opinia: Na książkę wpadłam w Empiku, kiedy przechodziłam między regałami. Bały kolor okładki zmusił mnie do przeczytania opisu. Prawdę mówiąc nie kupiłam jej od razu, po prostu nie byłam co do niej pewna. Jednak kiedy ją w końcu kupiłam nie pożałowałam. Zachwyciła mnie mimo, że na początku nie mogłam się w niej połapać. Muszę przyznać, że Sara Shepard ma bardzo "podstępny" sposób pisania. Chodzi mi tu o to, że w każdej części pisze o czymś i tego w ogóle nie wyjaśnia. Przykład (z głowy): Hanna bardzo chciała zapomnieć o wydarzeniach na Jamajce. Kiedy wcześniej o tym nic nie pisała!!! Dopiero w następnej części "w myślach bohaterek" ujawnia nam co dokładnie się stało. Jest to jednocześnie ogromny plus, jak i minus tej książki. Niektórzy mogą się pomieszać i nie połączyć odpowiednio faktów. Jednak mimo wszystko seria jest bardzo ciekawa. Może powiem coś o głównych bohaterkach. Tak więc jest to jedna z tych niewielu książek w której trudno wybrać sobie ulubioną postać. Czemu? Ponieważ, każdy bohater popełnia same błędy i na pewno nie jest, żadnym przykładem. Nie jest to bowiem historyjka z pięknym morałem typu: Nigdy nie pal petów. Uważam, że autorce należy się wielki plus za pomysł na zakończenie każdej części, bowiem każde zakończenie jest listem od A, w którym przekazuje nam on (lub ona, gdyż płeć jest nam nie znana) co będzie dalej. Chyba będę już kończyć, bo ujawnię wam wszystkie ostre momenty, a tego bym nie chciała.
Dodatkowe informacje: Na podstawie serii powstał serial pt. Słodkie Kłamstewka. Jednak jego poboczne wątki są zdecydowanie inne niż te w książce i nie mam tu na myśli kolorów włosów bohaterów (które również się nie zgadzają), tylko całą historię. Innymi słowy: Serial i książka to dwa inne światy.
Okładka pierwszego sezonu serialu
Ocena ogólna: Zdecydowanie 10/10.

~ SJPW

6 komentarzy:

 1. dodałam bloga do zakładki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ten serial, jednak książek czytać mi nie było dane. Mam jednak ogormną ochotę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej serii, że jest fantastyczna, ale sama nie miałam jeszcze okazji jej czytać i przyznam, że chyba jednak skuszę się na serialową wersje Pretty Little Liars.

  OdpowiedzUsuń
 4. słyszałam że książka ciekawa ale ja oglądam w internecie ...

  zycieameli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham ten serial, książki mam zamiar kupić, recenzja bardzo pomocna, będę częściej odwiedzać bloga :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz książkę pll w pdf? Albo ktoś ma?Jak tak to prosze o wysłanie maila na martas639@gmail.com

  OdpowiedzUsuń